První den
Odlet z Evropy do Afriky.
Odlet z Evropy do Afriky.
Přílet z Evropy do Afriky.
Po příletu do Namibie se vydáme do pouště Kalahari, která pro kmen Křováků představuje “Duši světa”. První noc v Africe si odpočineme v Kalahari Tented Camp, který je se svými tmavě červenými písečnými dunami a nekonečnými travnatými pláněmi stále domovem překvapivě velkého množství zvěře a rostlin.
Poušť Kalahari
Směrem do střední části jihoafrického regionu se nachází obrovská poušť Kalahari, největší nepřerušený pás písku na světě. Shora plochý, zjevně nevýrazný povrch, vypadá místy bez života, ale ve skutečnosti je domovem mnoha rostlin, zvěře a lidí, kteří se úspěšně přizpůsobili životu v tomto drsném prostředí. Poušť Kalahari je však nesprávně pojmenována. Ve skutečnosti se totiž nejedná o poušť, ale o suchou savanu s rozmanitými ekosystémy na jejích okrajích. Obrovské jemně zvlněné písečné duny pokryté vegetací a protnuté starými říčními údolími vytvářejí během jarních dešťů zázrak nekonečných pastvin čerstvé a výživné trávy, které přitahují velké koncentrace antilop následované šelmami. Poušť Kalahari významně přispívá k již tak ohromující kráse jihoafrického regionu.
Ráno se vydáme přes horský průsmyk Tsaris do nejstarší pouště na světě - Namib. Přenocujeme v Namib Desert Tented Camp, který nás za soumraku odmění krásnými výhledy na zkamenělé písečné duny.
Pánve oblasti Sossusvlei
Tato skupinka pěti pánví vděčí za svou existenci občasnému toku řeky Tsauchab. Sossusvlei ve skutečnosti znamená “Pánev, v nichž se voda shromažďuje během dobrých dešťových sezón a může nějakou dobu přetrvávat". Přístup k pánvím je velkolepě lemován jedněmi z nejvyšších písečných dun na světě. Jejich přírodní krása a naprostá majestátnost přitahuje nadšené cestovatele z celého světa.
První paprsky při východu slunce barví písečné duny do oranžova, kontrastující, s bledě modrou oblohou a bílými pánvemi. Navštívíme kouzelnou pánev Deadvlei, zaplněnou pravěkými kostrami stromů, kde řeka Tsauchab náhle ukončila svůj tok. Na zpáteční cestě absolvujeme procházku v hluboké rokli kaňonu Sesriem, vytvarovanou erozí. Odpoledne cestujeme pustými vlnitými kopci přes obratník Kozoroha a přes dvě geologicky fascinující údolí - údolí řeky Gaub a údolí řeky Kuiseb v srdci národního parku Namib-Naukluft, který je známý svou rozmanitostí pouštních druhů rostlin a zvěře. Uvidíme také žijící fosilii a dramatickou Měsíční krajinu. Po příjezdu do města Swakopmund, směsi německé architektury a africké atmosféry, zůstaneme dvě noci u Pobřeží Koster v hotelu Hansa.
Pobřeží Koster
Nekonečné výhledy pokryté pláněmi, letitými údolími a drsnými vrcholy rámují jedno z nedramatičtějších pobřeží na světě. Přestože tato pověst je jistě zasloužená, Pobřeží Koster v sobě skrývá ještě mnohem více. Nejspolehlivějším, i když minimalistickým, zdrojem vody pro většinu výše jmenovaného pobřeží je známá namibijská mlha. Právě s její pomocí se zde daří udržovat život. S tamními podmínkami se dokáží vypořádat zástupci kmene Himba, kteří zaujmou neobvyklým oblečením, zajímavými účesy a hlavně tradičním způsobem života. Pusté pobřeží je poseté velrybími kostmi a vraky lodí. Proto není divu, že se mu říká Pobřeží Koster.
Odjíždíme do krajin Damaralandu, domova ojedinělých druhů savců - pouštních lvů, pouštních černých nosorožců a pouštních slonů. Cestujeme v krajinách mohutné hory Spitzkoppe, přezdívané jako "namibijský Matterhorn,” kde navštívíme skalní malby kmene Křováků.
Opouštíme Pobřeží Koster a cestujeme do krajin nejvyššího pohoří Namibie - Brandberg. V jedněch z nejvíce geologicky rozmanitých krajinách Damaralandu si odpočineme v "Místech červených skal" - přírodní rezervaci Ondundu.
Krajiny Damaralandu
Drsné skalnaté krajiny severozápadní části Namibie se vyznačují údolími se suchými koryty řek a hlubokými roklemi. Ploché hory, větrem formované pískovcové útesy, široká údolí a samotné říční soutěsky připomínají, že v minulosti zde byly daleko častější vodní srážky, a že koryta řek byla tudíž naplněna vodou. Dramatičnost a vznešenost těchto krajin je dále umocněna výskytem ojedinělých druhů savců - pouštních lvů, pouštních černých nosorožců a pouštních slonů.
Navštívíme kmen Himba, který po staletí dodržuje tradiční hodnoty a kulturu a my máme příležitost se přesvědčit o jejich jedinečnosti. Dnešní noc strávíme v Etosha Omusati Camp, který má krásné výhledy na okolní přírodu.
Národní park Etosha je známý svým obrovským množstvím a rozmanitostí divoké zvěře, ptáků a jedinečných krajin. Celý tento den zde strávíme na vyhlášeném safari. Přírodní rezervace Onguma má krásné výhledy na vodní napajedla, která nabízí skvělé příležitosti k pozorování divoké zvěře.
Národní park Etosha
Jedním z nejznámějších míst Namibie je rozlehlý Národní park Etosha, jehož součástí je i stejnojmenná solná pánev. Před mnoha lety se na jejím místě nacházelo jezero. Geologický posun však způsobil, že řeka Kunene změnila svůj tok a voda v jezeře vyschla. Takže dnes vyprahlý bílý povrch solné pánve napájí jen několik menších řek, které ji zřídka částečně nebo úplně zaplaví a mohou tak přilákat obrovská hejna plameňáků a dalších ptáků. Zatímco povrch pánve je slaný a bez života, na okrajích ji obklopuje překvapivě velké množství druhů vegetace a řada vodních pramenů, které jsou během období sucha vhodnými místy pro pozorování divoké zvěře a ptáků.
Cestujeme na severovýchod Namibie do regionů Kavango a Zambezi, v nichž dominují velké naplaveninové oblasti podél řek Okavango a Chobe. Po cestě uvidíme mnoho tradičních chýší, které místní lidé stále používají k bydlení v běžném životě. Přenocujeme v River Dance Lodge, ležící na břehu řeky Okavango, která tvoří státní hranici mezi Angolou a Namibii.
Po příjezdu a krátké prohlídce města Kasane se vydáme na plavbu lodí, kde budeme mít jedinečnou možnost pozorovat divokou zvěř podél břehů řeky Chobe a také si užít západ slunce ve velkolepých krajinách národního parku Chobe. Travel Lodge Kasane v Botswaně nám nabízí krásné a moderní místo k odpočinku.
Národní park Chobe
Na severovýchodě delty Okavango protéká řeka Linyanti, která je součástí národního parku Chobe. Krásu této krajiny podtrhuje nejen kanál Savute, starobylá vodní cesta Selinda, která spojuje systémy řek Okavango a Linyanti, ale i rozsáhlé lesy Mopane. Tyto krajiny spolu s mnoha rozmanitými močály, vodními toky, říčními i suchými lesy a loukami jsou proslulé jednou z největších koncentrací slonů v Africe, významnou koncentrací šelem a také výskytem vzácných antilop. Stručně řečeno, je to jedna z nejdůležitějších a nejrozsáhlejších oblastí divočiny v Botswaně.
Při východu slunce se vydáme na ranní pozorování divoké zvěře v národním parku Chobe, který je domovem největší koncentrace slonů v Africe. Během období sucha totiž k řece Chobe přicházejí uhasit žízeň obrovská stáda slonů. Národní park Chobe také přitahuje lvy, levharty a hyeny. Po příjezdu a krátké prohlídce města Victoria Falls navštívíme místní tržnici Sinathakawu. Poslední africkou noc strávíme v Shongwe Victoria Falls.
Projdeme se deštným pralesem s mnoha krásnými vyhlídkami a z úžasné podívané na Viktoriiny vodopády, které jsou právem považovány za jeden ze sedmi divů světa, se nám bude tajit dech. Poté se vydáte na mezinárodní letiště k odletu domů.
Přílet zpět do Evropy.