Co potřebujete vědět.

Níže uvedené údaje vycházejí z aktuálních informací získaných od příslušných úřadů a institucí. Jedná se však o vodítko, které se může bez předchozího upozornění kdykoli změnit.

Cestovní pas

Za veškeré záležitosti týkající se cestovního pasu je zodpovědný nadšený cestovatel. V případě jakékoliv nejistoty kontaktujte příslušné vízové a imigrační úřady, konzuláty nebo velvyslanectví. Musíte mít cestovní pas, který je platný po dobu nejméně šesti měsíců po předpokládaném datumu odletu, dále doklady o místech k odpočinku (potvrzení o ubytování) a také dostatečné finančními prostředky na dobu celé velké dobrodružné výpravy. Navíc každá země obecně vyžaduje, abyste měli v pase při vstupu do země alespoň dvě po sobě jdoucí prázdné stránky na víza a razítka. Pokud velká dobrodružná výprava zahrnuje více než jednu zemi (s výjimkou země odletu a návratu), ujistěte se, že máte v cestovním pasu dostatečný počet prázdných stránek. Navštívíte-li tři země, může být vyžadováno celkem šest prázdných stránek. V případě, že nemáte v cestovním pasu dostatek prázdných stránek, může Vám být vstup nebo opuštění země zamítnuto. Dále si, prosím, pečlivě zkontrolujte, že Vám imigrační úředník do razítka správně zapsal počet dní, které v každé zemi na velké dobrodružné výpravě strávíte.

Cestovní pojištění

Adekvátní cestovní pojištění je nezbytnou součástí Vaší velké dobrodružné výpravy a mělo by zahrnovat náklady na nouzovou evakuaci, na léčebné výdaje, na repatriaci, na zrušení nebo zkrácení výpravy, dále na poškození, krádež nebo ztrátu osobního zavazadla, peněz či zboží. Doporučujeme, abyste se před zakoupením cestovního pojištění důkladně seznámili s výhodami a omezeními cestovních pojišťoven a porozuměli procesům týkajících se uplatnění nároku škod. Zkontrolujte si, zda pojišťovna uvádí, že budete přijímáni v nemocnicích v navštěvovaných zemích. Současně je potřeba, abyste měli k dispozici finanční prostředky na pokrytí nákladů na jakékoli lékařské ošetření nebo pomoc v zahraničí. I při plně komplexním cestovním pojištění mohou některé nemocnice před zahájením léčby trvat na složení zálohy, nebo na platbě předem.

Cestovní víza

Botswana

Občané České republiky a držitelé cestovních pasů České republiky jsou osvobozeni od vízové povinnosti v Botswaně v délce pobytu do 90 dní.

Jihoafrická republika

Občané České republiky a držitelé cestovních pasů České republiky jsou osvobozeni od vízové povinnosti v Jihoafrické republice v délce pobytu do 90 dní.

Keňa

Občané České republiky a držitelé cestovních pasů České republiky jsou osvobozeni od vízové povinnosti v Keni v délce pobytu do 90 dní.

Lesotho

Občané České republiky a držitelé cestovních pasů České republiky jsou osvobozeni od vízové povinnosti v Lesothu. Délku pobytu určují imigrační úředníci při vstupu do země.

Malawi

Občané České republiky a držitelé cestovních pasů České republiky mohou získat vízum na hraničních přechodech a mezinárodních letištích při vstupu do země. Základní vízum platné na 90 dní stojí 1 090 Kč.

Namibie

Občané České republiky a držitelé cestovních pasů České republiky mohou získat vízum na hraničních přechodech a mezinárodních letištích při vstupu do země. Základní vízum platné na 90 dní stojí 1 490 Kč.

Svazijsko (eSwatini)

Občané České republiky a držitelé cestovních pasů České republiky jsou osvobozeni od vízové povinnosti ve Svazijsku v délce pobytu do 30 dní.

Tanzánie

Občané České republiky a držitelé cestovních pasů České republiky mohou získat vízum na hraničních přechodech a mezinárodních letištích při vstupu do země. Základní vízum platné na 90 dní stojí 1 090 Kč.

Zambie

Občané České republiky a držitelé cestovních pasů České republiky jsou osvobozeni od vízové povinnosti v Zambii v délce pobytu do 90 dní.

Zimbabwe

Občané České republiky a držitelé cestovních pasů České republiky mohou získat vízum na hraničních přechodech a mezinárodních letištích při vstupu do země. Základní vízum platné na 30 dní stojí 1 090 Kč.

Co si vzít s sebou

Počasí je během celého roku obecně příjemné, můžete očekávat teplé až horké dny a teplé noci. Horkými letními měsíci jsou září až duben. Chladnými zimními měsíci jsou květen až srpen, kdy může být v noci a brzy ráno opravdu chladno a teploty mohou klesnout až k bodu mrazu. Proto navrhujeme, abyste si odpovídajícím způsobem zabalili potřebné a pohodlné oblečení. Můžete se inspirovat naším seznamem:
  • Klobouk, kšiltovka a šátek

  • Lehká bunda pro letní měsíce, teplá bunda, šála, rukavice a čepice pro zimní měsíce

  • Košile a trička s rukávy

  • Dlouhé kalhoty, kraťasy nebo sukně

  • Tepláková souprava

  • Pyžamo nebo noční košile

  • Spodní prádlo

  • Ponožky

  • Uzavřená obuv

  • Sandály nebo žabky

  • Plavky

  • Deštník a pláštěnka

  • Sluneční brýle

  • Kontaktní čočky nebo brýle (pro případ podráždění prachem)

  • Toaletní potřeby

  • Opalovací krém

  • Balzám na rty

  • Repelent proti hmyzu

  • Osobní léky

  • Kapesníky a vlhčené ubrousky

  • Cestovní pasy, letenky, peníze, kreditní karty, údaje o cestovním pojištění atd.

  • Fotoaparát, videokamera, veškeré vybavení, příslušenství atd.

  • Doporučujeme dalekohled. Pokud ho nemáte, rádi Vám ho zapůjčíme.

Čas

Země jihoafrického regionu sdílí stejný čas, který je dvě hodiny před greenwichským časem (GMT).

Čím budete cestovat

Abyste navštívili místa, kam se jiní nadšení cestovatelé nedostanou, potřebujete v jihoafrickém členitém terénu cestovat bezpečnými a pohodlnými dopravními prostředky. Naše auta mají dobrou viditelnost dopředu a každé sedadlo má okno, které lze při pozorování divoké zvěře otevřít a v prašných podmínkách případně zase zavřít. Auta jsou vybavena chladicím boxem s balenou vodou a nealkoholickými nápoji, dále elektrickými zástrčkami na nabíjení a knihovničkou s místními tištěnými průvodci.

Doprava

Ve většině zemí v jihoafrickém regionu se jezdí vlevo. Obvyklá rychlost ve městech je 40 až 60 km za hodinu, na prašných cestách 80 až 100 km za hodinu a na asfaltových cestách 100 až 120 km za hodinu. Podle předpisů musí být vždy používány bezpečnostní pásy.

Elektřina 220V

Zatímco některá místa, kde si odpočinete, jsou propojena národní energetickou sítí, většina se nachází v odlehlých oblastech divočiny, kde se elektřina vyrábí. Toho je dosaženo použitím solárních panelů nebo generátorů, které nabíjejí baterie a tímto způsobem dodávají elektřinu.

Internet a mobilní sítě

Doufáme, že se chystáte připojit k africké divočině a ke všemu, co nabízí, a odpojit se od moderního světa internetu a mobilních sítí. Zároveň ale chápeme, že chcete zůstat ve spojení s Vaší rodinou. V místech, kde si odpočinete, je k dispozici připojení na internet i signál mobilních sítí. Záleží jen na Vás, kdy chcete být připojeni a kdy ne.

Jazyk

Zatímco angličtina je jedním z mnoha úředních jazyků, němčina je používána méně. Existuje také mnoho dalších afrických jazyků a dialektů.

Lety & letenky

Jsme schopni pro Vás rezervovat jakýkoliv let. Snažíme se však vždy rezervovat nejvhodnější možné lety. Pokud nejsou k dispozici, nebo rezervace podléhají zkráceným časovým limitům letenek, zarezervujeme Vám další nejvhodnější lety. Jednoduše nám sdělte požadavky a my Vám pomůžeme.

Malárie

Malárie je životu nebezpečné onemocnění způsobené parazity, které se na člověka přenášejí kousnutím infikovaných samic komárů, aktivních hlavně v podvečer a v noci. Během teplých a vlhkých letních měsíců (od listopadu do března) je riziko přenosu malárie vyšší. Od dubna do října je riziko nakažení malárií nižší. Nedoporučuje se, aby těhotné ženy navštěvovaly malarické oblasti, protože během těhotenství může být malárie pro matku a dítě nebezpečná. U malých dětí je taktéž nutná opatrnost, protože mohou být náchylnější k nemocem a nejsou schopny užívat některé druhy léků. Pokud jde o nejlepší přístup k prevenci onemocnění malárií, tak se názory odborníků liší. Dodržíte-li preventivní opatření, lze se malárii vyhnout. V případě, že máte citlivou pokožku, nebo trpíte alergiemi, přivezte si vlastní repelent, který máte vyzkoušený. Ráno a večer noste dlouhé kalhoty a košile s dlouhými rukávy. Pokud je k dispozici moskytiéra nad postelí, používejte ji. Existuje celá řada účinných antimalarických léků, s jejichž výběrem Vám poradí lékař.

Měny a platební karty

Každá země má svoji vlastní měnu, která se používá při platbě v hotovosti nebo platební kartou, přičemž se zohledňují příslušné směnné kurzy. Obecně lze platit v hotovosti za suvenýry, nebo spropitné v EURO, GBP, USD, ZAR, nebo místní měnou. Přestože jsou platební karty obecně akceptovány, doporučujeme Vám, aby jste si to u Vaší banky ověřili.

Místa, kde si odpočinout (ubytování)

Při výběru těchto míst nám hodně záleží nejen na jejich umístění, ale také na jejich bezpečnosti a čistotě. Výše ceny může, ale i nemusí, určovat kvalitu. Místa s lepším marketingem (slyšeli jste o nich vícekrát) často stojí více než jejich méně slavní sousedé, přestože jsou stejně dobří, nebo dokonce i lepší. Místa jsou také ohodnocena hvězdičkami, ale týká se to spíše jejich vybavení a velikosti než kvality ubytování a služeb. My neklademe důraz na počet hvězdiček nebo výši ceny, ale spíše na atmosféru daného místa. Chceme, abyste si na velkých dobrodružných výpravách odpočinuli v místech, kde se něco děje. Pětihvězdičkový hotel je sice příjemný, ale když tam nezažijete nic zajímavého, nemá to pro nás ani pro Vás smysl.

Nákupy

Většina měst v jihoafrickém regionu nabízí podobné možnosti nákupů jako v Evropě. Zatímco velká nákupní centra ve větších městech jsou ideální pro náročné zákazníky, v menších městech stále převažují pouliční nebo menší obchody. Menší města dosud nepřistoupila ke komercializaci velkých nákupních center, která jsou budována kolem malých rušných obchodů, kde jsou k dispozici místní tradiční jídla. Většina výrobků se dováží z Jihoafrické republiky a některé značky budete pravděpodobně znát. Na velkých dobrodružných výpravách budete mít možnost nákupů každé tři dny.

Nákupy suvenýrů

  • Nejznámější hrnčíře najdete v oblastech řek Chobe/Linyanti/Kwando, Okavango a Zambezi.

  • Koberce lze nalézt v mnoha místech jihoafrického regionu.

  • Suvenýry z železných korálků (různé náhrdelníky, náramky, nákotníky a čelenky) lze nalézt na severu Namibie.

  • Křováci vyrábějící různé suvenýry ze skořápek pštrosích vajíček, dikobrazích ostnů, různých semínek a ořechů.

  • Košíky jsou součástí řemeslné tradice žen v oblastech řek Chobe/Linyanti/Kwando, Okavango a Zambezi.

  • Díky bohatství na minerály je jihoafrický region dobrým místem k nákupu různých drahokamů, krystalů a pouštních růží.

  • Co se týče kožených věcí, je k dispozici nejen samotná zpracovaná kůže, ale i nejmodernější módní doplňky.

  • Tradiční řezbářské suvenýry najdete na pouličních trzích v mnoha místech jihoafrického regionu.

  • Chcete-li mít přístup k celé řadě místních výrobků jako jsou knihy, látky, magnetky, mušle, ořechy, panenky a šperky na jednom místě, navštivte Craft Center v Kapském Městě (Cape Town), Kasane, Victoria Falls a Windhoeku.

  • Práce malířů a sochařů jsou vystaveny v mnoha městských galeriích.

Něco k pití

Vzhledem k evropské pivní tradici je místní pivo dobré a zvláště oblíbené jsou ležáky. Špičková jihoafrická vína odpovídají tomu nejlepšímu, co nabízí třeba Kalifornie nebo Austrálie. Nealkoholické nápoje jako jsou džusy, ovocné šťávy nebo jiné nápoje, jsou k dispozici kdekoliv.

Něco k snědku

Tradiční africká kuchyně se v těchto zemích podává jen zřídka. Jídla se spíše blíží britským nebo německým pokrmům, můžete očekávat také mořské speciality. Jejich příprava je totožná s tou evropskou, tudíž se nemusíte obávat žaludečních nevolností. Budete si moct vybírat mezi hovězím, kuřecím, skopovým, telecím a vepřovým masem, mezi rybami a zvěřinou, mezi mořskými a vegetariánskými specialitami.

Očkování

Abyste mohli pohodlně cestovat po afrických zemích, zařiďte si mezinárodní očkovací průkaz schválený Světovou zdravotnickou organizací, do kterého se zaznamenávají všechna očkování. S povinnými či doporučenými očkováními pro jednotlivé země Vám poradí lékaři z cestovní medicíny.

Podnebí

Během roku je počasí obecně příjemné, můžete očekávat teplé až horké dny a noci. Od září do dubna panuje horké léto. Chladnými zimními měsíci jsou květen až srpen, kdy může být v noci a brzo ráno opravdu chladno. Někdy teploty dokonce klesají k bodu mrazu. V polovině léta mohou teploty vystoupit na více než 40 °C. Listopad a prosinec patří mezi nejteplejší měsíce roku, kdy se průměrná teplota ve stínu pohybuje mezi 35 °C až 40 °C. Na pobřeží bývá počasí většinou příjemné, s přibližně 300 dny slunečního svitu (s výjimkou těch částí pobřeží, kde se od pozdního odpoledne do poloviny rána tvoří mlha, někdy i s drobnými srážkami). Období dešťů trvá od listopadu do března, zatímco zbytek roku je suchý a bez mráčků. Přestože na pobřeží je vlhkost obecně velmi nízká, v létě ve vnitrozemí může dosáhnout až 90 %. Průměrné srážky na pobřeží jsou 50 mm, ve vnitrozemí až 900 mm.

Praní prádla

Ve všech místech, kde budete odpočívat, si můžete bez problémů nechat i vyprat, usušit a vyžehlit Vaše oblečení. Když ho ráno dáte personálu, tak večer ho většinou dostanete čisté zpátky. Někdy se může stát, že personál kvůli místním kulturním tradicím odmítne vyprat spodní prádlo. Pokud se tak stane, dostanete buď prášek na praní, abyste si spodní prádlo vyprali sami, nebo síťový pytlík, do nějž prádlo vložíte a potom bude vypráno v automatické pračce. Z důvodu snahy omezit spotřebu vody na minimum Vás prosíme, abyste ručníky používali vícekrát.

Snažíme se pomáhat

Save the Rhino Trust (SRT)

Kvůli neustále rostoucímu pytláctví, které začalo v 70. letech minulého století, se pouštní nosorožec černý ocitnul na pokraji vyhynutí. V roce 1982 byla založena organizace SRT, jejíž hlavním cílem je chránit populaci těchto zvířat. Organizace k jejich ochraně zaměstnává bývalé pytláky a domorodce. Ochrana pouštního černého nosorožce, jeho jediné populace na světě v oblastech Damaralandu a Kaokolandu, je pro společnost klíčová.

Desert Lion Conservation

Díky pouštním lvům, kteří jsou hlavním lákadlem pro turisty, přichází do oblastí Damaralandu a Kaokolandu čím dál větší počet turistů. Pouštní lvi však nemají příliš v lásce domorodci, protože jim tito volně žijící predátoři zabíjejí domácí zvířata. Budoucnost ochrany pouštních lvů proto závisí na zvládání konfliktů mezi těmito skupinami. Důležité je nechat pouštní lvy přežít a zároveň umožnit místním domorodcům udržovat tradiční živobytí. Projekt ochrany pouštních lvů, který založil Dr. Philip Stander v roce 1998, je postaven na dlouhodobé studii, která si klade za cíl dozvědět se víc o této jediné populaci pouštních lvů na světě a pomoci místním domorodcům v konfliktech s těmito šelmy. Studie je přínosem jak pro cestovní ruch, tak pro místní domorodce, i pro samotné pouštní lvy.

Children In the Wilderness (CITW)

Obecným cílem programu CITW je poskytnout ochranu přírodního dědictví prostřednictvím rozvoje vůdčích schopností dětí v Africe. Takovým dětem je nabízen program, který podporuje jejich výchovu, vůdčí schopnosti a rekreaci. To vše v jedinečném a bezpečném prostředí divočiny, kde je příroda současně učitelem i léčitelem. Cílem programu je, aby děti pochopily rozmanitost a nutnost ochrany přírody, povzbudit je, ukázat jim příležitosti, které pro ně existují. Program je navržen tak, aby zvyšoval sebeúctu, učil nové dovednosti a předával dětem nové znalosti. Pomocí osnov, vhodných pro konkrétní zemi, předávaných zábavným a poutavým způsobem, představuje CITW dětem jejich přírodní dědictví, buduje a posiluje jejich schopnosti zvládat životní výzvy a vzdělávat je v životních dovednostech, nezbytných k jejich budoucímu životu.

Spropitné

Rádi bychom Vás informovali, že placení spropitného není povinné. Spropitné by mělo být zaplaceno pouze na základě volby, v závislosti na spokojenosti za přijaté služby. Spropitné lze platit v hotovosti, v místní nebo cizí měně, případně platební kartou. Pokud jste se službami spokojeni, obvyklá výše spropitného v restauracích je cca 10 %. Pro řidiče nebo průvodce se doporučuje půldenní spropitné ve výši 100 Kč nebo celodenní spropitné ve výši 200 Kč. Za odnos jednoho kusu zavazadla doporučujeme zaplatit spropitné 20 Kč. Pro zaměstnance v místech Vašeho odpočinku doporučujeme spropitné ve výši 100 Kč za noc, které dáte do společné pokladničky a později bude rovnoměrně rozděleno mezi všechny zaměstnance.

Voda

Protože se mnoho zdejších míst potýká s častým nedostatkem vody, je dobrým zvykem s vodou při každodenní spotřebě šetřit. Prosíme, abyste se sprchovali krátce a při čištění zubů nebo při holení nenechávali vodu volně téct. Přestože voda dodávaná povětšinou z vrtů je pro osobní hygienu a spotřebu nezávadná, doporučujeme k pití používat balenou nebo filtrovanou vodu.

Zavazadla

Komerční letecké společnosti mají obvykle omezení hmotnosti do 23 kg na pasažéra. Před odletem se informujte, jaká omezení týkající se hmotnosti a rozměrů zavazadel platí u Vaší letecké společnosti. Tyto informace získáte u prodejce letenek. Je velmi důležité, abyste do odbaveného zavazadla nevkládali nic hodnotného jako jsou šperky, fotoaparáty, videokamery, brýle na čtení, sluneční brýle, notebooky, elektronická zařízení a samozřejmě ani životně důležité léky. Doporučujeme, abyste si zavazadlo zabezpečili vhodným zámkem. Protože zpoždění zavazadel nebo chybějící zavazadla na komerčních letech nemůžeme ovlivnit, radíme Vám, abyste si do příručního zavazadla zabalili náhradní oblečení, základní toaletní potřeby a pravidelně užívané léky.